V novembru je bila za kapitalske trge najpomembnejša zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA. S 312 elektorskimi glasovi je premagal Kamalo Harris, ki je prejela 226 elektorskih glasov. Republikanci so večino glasov pridobili tudi v senatu in predstavniškem domu. V novembru so se ameriške delnice podražile za +8,8 % (v EUR), ko je indeks S&P 500 dosegel novo zgodovinsko najvišjo raven pri 6032. Evropske delnice so se slabše odzvale na zmago Trumpa in so zabeležile +1,1 % donosnost. Na dan zmage se je donosnost do dospetja ameriške 10-letne državne obveznice povišala s 4,27 % na 4,43 %. Kaj so ključni razlogi za odziv kapitalskih trgov?
Trumpova politika
Načrti novoizvoljenega predsednika Trumpa v novem mandatu vključujejo znižanje davkov, uvedbo carin, končanje vojn, izgon migrantov, večji poudarek na črpanju nafte in deregulaciji bank. Predlaga znižanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb s trenutnih 21 % na 15 % in ukinitev obdavčitve napitnin in ostalih dodatkov za zaposlene v storitvenem sektorju. Proračunski primanjkljaj v ZDA znaša 7 % BDP, ki bi se lahko na račun nižjih davkov še povečal, zato bi hkrati uvedel carine in znižal vladne izdatke. Carine v višini 10 % bi lahko doletele vse izdelke, ki se uvozijo v ZDA. Pri carinah bi največ pozornosti usmeril na Kitajsko, pri čemer bi v času svojega mandata poskusil opustiti uvoz kitajske elektronike, jekla in farmacevtskih izdelkov. Oddelek za učinkovitost vlade bosta vodila Elon Musk in Vivek Ramaswamy, ki bosta poskušala izboljšati splošno učinkovitost vlade ter zmanjšati obseg birokratske države ter posledično vladne izdatke. Trump je obljubil odločno delovanje v smeri prekinitve vojn v Gazi in Ukrajini ter izgonu ilegalnih priseljencev. Dodatno bi umaknil regulativne ovire naftni industriji z namenom dodatnega črpanja nafte ter posledično krepitve izvoza in splošnemu nižanju cen energentov. Gospodarski ukrepi so večinoma spodbujevalni.
Odziv kapitalskih trgov
Naložbe so se različno odzvale na Trumpovo zmago. Obljuba nižjih davkov je bila precej spodbudna za ameriški delniški trg, ki je posledično dosegel nove najvišje ravni. Hkrati pa nižji davki predstavljajo bojazen na obvezniškem trgu zaradi nadaljnje krepitve proračunskega primanjkljaja. Iz tega razloga se je do sredine novembra donosnost 10-letne ameriške državne obveznice rahlo povišala s 4,28 % na 4,45 %. V ZDA sta bili v mesecu novembru zaenkrat najbolj donosni panogi trajnih potrošnih dobrin (+16,5 %) in finančne industrije (+13,4 %). Obljuba deregulacije bank je pozitivno vplivala tudi na bančni sektor, ki se je na dan Trumpove zmage podražil za +12,8 %. Izjemno donosna je bila tudi delnica proizvajalca električnih avtomobilov Tesla, ki se je podražila za 42,0 %, kar je posledica nadaljnjega sodelovanja Elona Muska, kot vodje oddelka za vladno učinkovitost, s Trumpom. Trump je podpornik kripto valut in je v svoji kampanji obljubil začetek strateške nacionalne kripto zaloge – posledično se je vrednost Bitcoina v novembru povišala za +38,5 %, in sicer s 70.000 dolarjev na 97.000 dolarjev.
Možnost uvedbe carin na uvoz izdelkov v ZDA precej negativno vpliva na borzne družbe drugod po svetu. S Trumpovo zmago se v Evropi pojavljajo skrbi glede financiranja NATA in morebitnega zmanjšanja vojaške pomoči ZDA, zato se pričakuje, da bo EU povečala izdatke za obrambo. Posledično so, kljub splošno rahlo pozitivnim donosom evropskih delnic, delnice borznih družb v obrambni industriji močno porastle – delnica nemške družbe Rheinmetall se je v novembru podražila za + 31,5 %. V Evropi je bila v novembru najbolj donosna finančna industrija (+6,7 %), najmanj donosna pa kemijska industrija (-4,6 %).
Pogled naprej
Ameriške delnice so glede na P/E kazalnik (razmerje med ceno delnice in dobičkom podjetja na delnico) pri 25,3 visoko vrednotene. Kljub temu lahko zelo verjetno v začetku novega mandata Trumpa pričakujemo še zmerno nadaljnjo rast ameriškega delniškega trga zaradi spodbudnih gospodarskih politik. To bo v precejšnji meri odvisno od izvedbe in intenzitete le-teh. Nevarnost predstavlja tehnološki sektor, ki se nahaja v fazi razvoja obljubljenih UI (umetna inteligenca) produktov. Visoka vrednotenja teh družb implicirajo zelo dobičkonosno UI revolucijo, ki pa se lahko v primeru nedoseženih pričakovanj hitro znižajo in posledično s seboj potegnejo tudi preostali delniški trg.
Kako so navedene razmere na finančnih trgih vplivale na poslovanje pokojninskih skladov v upravljanju Pokojninske družbe A, d.d. lahko preverite na povezavi.
Pokojninska družba A, d.d.